Wprowadzony zostanie drugi plan akcji. Dotychczasowe działania, prowadzone od piątku zostały przerwane ze względu na coraz trudniejsze warunki.
Ratownicy przygotowują się do wytransportowania kolejnego zaginionego górnika, którego odnaleziono. W działaniach brał udział również pies tropiący, który wskazał miejsce poszukiwań.
Pięciu odnalezionych w poniedziałek nad ranem zaginionych górników zostało przetransportowanych na powierzchnię. Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza.
Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji, transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby.
Akcja ratownicza prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach cieplnych. Ratownicy przebili się do chodnika nadścianowego N-12 i rozpoczęli wstępną penetrację wyrobiska.
W wyniku wybuchów metanu, do jakich doszło w kwietniu 2022 roku w KWK Pniówek, życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu nadal jest uważanych za zaginionych. Trwa wieloetapowa akcja ratownicza, której celem jest ich odnalezienie i wytransportowanie. W działaniach udział bierze 9 zastępów ratowniczych, w tym dwa z CSRG, reszta z kopalń JSW.
Główny Urząd Statystyczny przygotował raport dotyczący warunków pracy opracowany na podstawie danych z 2022 roku. W badaniu uwzględniono zakłady zatrudniające minimum 10 osób.
- Metan zszedł już z pierwszych stron gazet, ale sprawa nie jest zamknięta. O finalnym kształcie rozporządzenia metanowego wkrótce zdecyduje tzw. Trilog, czyli ustalenia trzech unijnych instytucji: Rady, Komisji i Parlamentu. Czy wywalczone, m.in. przez Panią, korzystne dla Polski ustalenia są zagrożone?
Tekst sponsorowany
18 ratowników uhonorowanych za zasługi dla ratownictwa górniczego oraz ofiarne niesienie pomocy ofiarom lutowego trzęsienia ziemi w Turcji. Uroczystość odbyła się w czwartek (6.07.) w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W pierwszej połowie września ratownicy pójdą po siedmiu górników i ratowników zaginionych po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni Pniówek. Taką informację przekazał zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas wczorajszej (20.czerwca) konferencji prasowej.
Z perspektywy tysiąca metrów pod ziemią, miejsca, gdzie zaczyna się prawdziwa zielona transformacja - debata zorganizowana przez Jastrzębską Spółkę Węglową na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie, przyniosła unikalne spostrzeżenia i głosy ekspertów dotyczące finansowania firm wydobywczych zmniejszających emisje.
W poniedziałek (5.06.) podpisane zostało porozumienie pomiędzy Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego a Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Dotyczyło one szkolenia i wspólnych ćwiczeń grup wysokościowych. Na spotkanie stawili się szefowie obu tych instytucji.
Polscy europarlamentarzyści wyjątkowo zgodnie zagłosowali w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego, którego kształt będzie mieć wpływ na przyszłość górnictwa w Polsce.
Kasia Moś, Kuba Badach, Marcin Wyrostek, Adam Sztaba z batutą, amerykańska wokalistka jazzowa China Moses oraz pełny skład orkiestry - to oni uświetnili galę jubileuszową 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która odbyła się w budynku NOSPR w Katowicach.
W kopalniach Piast-Ziemowit oraz ROW należących do PGG S.A. ruszają testy odzieży ochronnej. Wytypowanych zostało 20 górników, którzy przez najbliższe miesiące będą sprawdzać wytrzymałość i funkcjonalność nowych zestawów ubrań do pracy. Chodzi o bluzy, spodnie oraz koszulki, które mają być trwalsze i bardziej ergonomiczne.
W Parlamencie Europejskim zakończono negocjacje dotyczące tzw. rozporządzenia metanowego. Przyjęto założenia korzystniejsze dla polskiej branży wydobywczej, niż było to w zakładanym projekcie.
- Należy przypuszczać, że część komentatorów myli wniosek Komisji Europejskiej ze stanowiskiem Rady - czytamy w oświadczeniu Izabeli Kloc. Dalej europosłanka stwierdza, że wypowiedzi jakoby "rząd nie zrobił nic" w sprawie rozporządzenia metanowego są zupełnie niezrozumiałe.