Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ustawa z 4 listopada 2022 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która weszła w życie 6 stycznia 2023 roku, wprowadza nowe przepisy dotyczące rejestracji - między innymi drobiu, jeleniowatych, koniowatych itd. Okazuje się, że osoba, która na własne potrzeby posiada chociażby jedną kurę, musi ją zarejestrować i co ważne,...
Komentarze polityków na temat sytuacji w Sejmiku dalekie są od typowej, zdrowej analizy politycznej. Zazwyczaj grupa oddająca władzę krzyczy coś o zdradzie, zaś ci co ją przejmują zachowują się jakby dotarli na Marsa. Zastanówmy się zatem, jakie mogą być polityczne skutki obecnej sytuacji. Powstała bowiem nowa rzeczywistość, w której...
Mateusz Kłosek jest znany z finansowania przedsięwzięć o społecznych i religijnych, m.in. kampanii billboardowej na ulicach polskich miast, budowy klasztoru sióstr Zawierzanek oraz Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Firma Eko-Okna to jeden z największych pracodawców województwa śląskiego.
- Chcemy, by potrzebujący mieszkańcy naszych miast, osoby z niepełnosprawnościami, starsze i samotne, nie zostały bez opału na zimę. Nasza spółka wychodzi naprzeciwko ich potrzebom – podkreśla prezes PGG Tomasz Rogala.
13,7 mld zł otrzymają dodatkowo w tym roku samorządy z terenu całego kraju. Pieniądze mogą być wydane na wydatki bieżące, inwestycje, czy do dopłaty do ciepła. - To jest naprawdę bardzo duże wsparcie - przekonuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Z najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ostatnim czasie potwierdzono 20 072 zakażenia koronawirusem, w tym 3 981 ponownych. Zmarło 151 osób z COVID-19.
Które samorządy mają pieniądze, a które nie? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów zestawieniu wskaźników dochodów podatkowych przeliczonych na jednego mieszkańca. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w przypadku Rybnika i gmin powiatu rybnickiego (również na tle regionu).
Dzięki dotacji szpitale będą mogły zmodernizować swoje placówki czy zakupić sprzęt medyczny, taki jak np. lampy bakteriobójcze, pompy infuzyjne, nowoczesne aparaty RTG oraz USG, kardiomonitory i tomografy.
Prawo i Sprawiedliwość zwiększyło liczbę okręgów, na czele których stoją pełnomocnicy. W teorii zwiększenie liczby okręgów miało na celu dopuszczenie trochę świeżej krwi do władzy. Jak wyszło w naszym regionie?
II edycja Festiwalu Górnej Odry przed nami! Impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca w Rybniku, Raciborzu, Żorach, Wodzisławiu-Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju, Chałupkach i w Turzu. Dla mieszkańców i turystów przygotowano łącznie ponad 130 atrakcji!
Dokończenie budowy obwodnicy Rybnika, budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w wielu gminach, budowa lodowiska w Raciborzu - to tylko część inwestycji, które zotaną zrealizowane w ramach II edycji Polskiego Ładu. Mamy kompletną listę przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w powiatach mikołowskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławski,...
Gratka dla fanów czterech kół. W sobotę 30 kwietnia na Magicznej Plaży w Bukowie odbędzie się wielka impreza motoryzacyjna.
Na jaki kolor farbowano niegdyś jajka na Śląsku? Czego miał prawo zarządać kościelny z Tworkowa od parafian w Wielkanoc? I skąd się wziął zwyczaj "dyngowania"? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek można znaleźć dawnych Nowinach.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz ósmy umożliwia młodym rolnikom ubieganie się o bezzwrotną premię na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Nabór wniosków rozpoczął się 31 marca i potrwa do 29 maja 2022 roku. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.
Oliwa Stroka i Kamila Krybus kochają gwarę śląską i zrobią wszystko, aby ją ratowa. Gdy zaczynały swój projekt nie wiedziały, że spotka się on z tak życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców naszego regionu.
W grudniu, tuż po decyzji Sejmu o zmniejszeniu subwencji oświatowej na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości w budżecie na rok 2022, rodzice rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją sprzeciwiającą się powyższej decyzji. - To zabieranie szans i dyskryminacja naszych dzieci - mówili przedstawiciele rodziców, nauczycieli,...