Każdy Polak powyżej 40 roku życia może skorzystać z jednorazowego bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, które wykonują określone placówki w ramach programu "Profilaktyka 40 PLUS", który został przedłużony do końca 2022 roku.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK) w maju ubiegłego roku. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 137 200, aktywnym poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy i święta, można uzyskać poradę pielęgniarską, położniczą bądź lekarską, otrzymać zwolnienie, skierowanie lub receptę.
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Zofia Małas, w czwartek (18.08.), w Ministerstwie Zdrowia, odebrała symboliczny czek opiewający na kwotę 112 milionów złotych.
IMGW zapowiada, że kolejne dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę, która zacznie się stabilizować od poniedziałku. Najpierw jednak czeka nas niezywkle upalny piątek, wg prognoz temperatury mają wynieść na Śląsku nawet 35 stopni. IMGW przygotował specjalne zalecenia.
Po pół roku od utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, Rzecznik Praw Pacjenta podsumowuje zgłoszone dotychczas przypadki i wydane w tym czasie decyzje. Przyznano łącznie ponad 2,2 mln złotych odszkodowań z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko COVID-19. "Fundusz Kompensacyjny zdaje egzamin i sprawnie realizuje...
Sporo mówi się o tym, jak ważne są elektrolity oraz utrzymanie równowagi elektrolitowej w naszym organizmie. Dlaczego tak jest? Elektrolity są niezbędne naszemu organizmowi do przekazywania impulsów nerwowych, odbudowy tkanek, mają bardzo duży wpływ na pracę serca, mózgu i innych organów.
Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotne. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo. - Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie -...
Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest pragnienie - im większe, tym objawy będą bardziej odczuwalne. O tym, żeby pić wodę dużo się mówi, jednak rzeczywistość pokazuje, że niewielu z nas nawadnia się w odpowiednich ilościach. Dlaczego to takie ważne, zwłaszcza w czasie upałów?
- Dużo mówi się dziś o brakach kadrowych w szpitalach, ale pamiętajmy, że przy zabiegu może być zastęp specjalistów i pielęgniarek, ale bez krwi niczego nie zrobią - mówi Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu apeluje do mieszkańców o udział w akcjach, jakie organizowane są w różnych miejscach regionu. Aktualnie komunikat dotyczy pilnego zapotrzebowania na krew 0 RhD-.
Dzięki dotacji szpitale będą mogły zmodernizować swoje placówki czy zakupić sprzęt medyczny, taki jak np. lampy bakteriobójcze, pompy infuzyjne, nowoczesne aparaty RTG oraz USG, kardiomonitory i tomografy.
Z wiekiem spada odporność oka na szkodliwe działanie światła słonecznego. Chronić przed nim powinniśmy się przez cały rok i to niezależnie od wieku. Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby po zabiegu usunięcia zaćmy – przypomina dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.
Jak chronić się przed czerniakiem? Gdzie szukać pomocy, gdy zauważymy niepokojące zmiany na skórze? Jaka jest różnica pomiędzy kremami z filtrem UV chemicznym i mineralnym? Między innymi o tym rozmawiamy z lekarzem dermatologiem Klaudią Krężel z Raciborza.
Tylko w 2021 roku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ wydał ponad 200 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie potrzeby, w państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Irlandii, z kartą EKUZ otrzymasz pomoc medyczną w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym kraju.
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega placówki medyczne przed próbami wyłudzenia danych osobowych pacjentów. W ostatnim czasie pojawiły się niepokojące sygnały o działaniach oszustów, którzy podając się za pracowników Funduszu chcą otrzymać dostęp do poufnych informacji.
Prowadzi szkolenia edukacji seksualnej w całej Polsce. Specjalizuje się w temacie seksualności osób niepełnosprawnych i na tym polu jest cenioną specjalistką. Seksuolog Barbara Płaczek, rodowita rydułtowianka, a obecnie mieszkanka Czerwionki-Leszczyn opowiada nam o tym, z czego dzisiaj wynikają problemy wielu osób.
- Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.