Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
O nowym Rafako mówiono już przy powitaniu na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Spotkanie bardzo szerokiego grona ludzi biznesu, polityki i innych sektorów życia społecznego to trzydniowy (23-25 kwietnia) Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z otwierających to wydarzenie był marszałek Województwa Śląskiego...

Idealna porodówka? To się może udać! 

O tym dlaczego porody potrzebne są lekarzom, a anestezjolodzy porodówkom i jak walczyć o pacjentki w czasach, gdy rodzi się coraz mniej dzieci, z doktorem Michałem Kłosińskim – zastępcą kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego...

Jest decyzja prezydenta. 26 kwietnia dniem żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka 

Decyzją Prezydenta RP dzień pogrzebu Ojca Świętego ogłoszony zostaje dniem żałoby narodowej. Jak poinformował szef BPM, Wojciech Kolarski, dokument w tej sprawie trafi do premiera Donalda Tuska.

Watykan ujawnia przyczyny śmierci papieża Franciszka oraz jego testament 

Udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa – to przyczyny śmierci papieża Franciszka. Stwierdził to oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor Zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego.

Nie żyje papież Franciszek. Był 266. następcą świętego Piotra 

Watykan przekazał smutną informację, w poniedziałek w oktawie Wielkanocnej zmarł Jorge Mario Bergolio SJ, był 266. następcą świętego Piotra.

Premia jednorazowa w JSW zostanie wypłacona jeszcze dziś. Ile pieniędzy wpłynie na konta pracowników? 

Skierowaliśmy do JSW pytania o termin wypłaty premii jednorazowej, wysokość premii, a także łączną kwotę, którą spółka przeznaczy na ten cel. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy z biura prasowego JSW.

Nie wjedziesz w ulicę Powstańców w Żorach. "Klienci MOK powinni szukać innych miejsc" 

Rozpoczął się remont ul. Powstańców w Żorach, która biegnie za budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury. Na ulicy wprowadzono całkowity zakaz ruchu, za wyjątkiem dojazdu do posesji. 

Lekarka uśmierciła chore 9-miesięczne dziecko w łonie matki. Grzegorz Braun i Roman Fritz próbowali dokonać "zatrzymania obywatelskiego" 

Grzegorz Braun i Roman Fritz próbowali zatrzymać lekarkę, która dopuściła się aborcji na chorym, 9-miesięcznym dziecku. Teraz prokuratura sprawdza, czy politycy, przetrzymując lekarkę, nie narazili zdrowia pacjentek szpitala.

Sławomir Mentzen przyjdzie do Jastrzębia-Zdroju i Żor w przedostatnim dniu kampanii wyborczej 

Polityk Konfederacji, który przyciąga na swoje wiece tłumy wyborców, 15 maja ponownie pojawi się w naszym regionie.

Śląskie na weekend. Spacerując po chorzowskim Parku Śląskim 

Widoki z lotu ptaka, japońskie klimaty oraz kultowe dla regionu kąpielisko z morską falą są niektórymi z atrakcji Parku Śląskiego, który znajduje się obok Stadionu Śląskiego i Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia w Chorzowie. Nowiny...

Paweł Pośpiech

ur. 22.01.1878, zm. 26.03.1922

Ks. Paweł Pośpiech urodził się w 1879 r. w Kokoszycach. Jego ojcem był Teodor, matką Konstantyna. Był zdolnym uczniem i rodzice umożliwili mu dalsze kształcenie w gimnazjum w Raciborzu. Po jego ukończeniu podjął studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1903 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Mszę świętą prymicyjną odprawił w kościele parafialnym w Pszowie. Następnie pracował jako duszpasterz w parafii św. Jerzego w Rydułtowach oraz w Pruszkowie, Orzegowie, Rudzie Śląskiej, Raciborzu, Krapkowicach i Zgorzelcu.

Znany był jako gorliwy kaznodzieja, wybitny mówca i gorący polski patriota, toteż cieszył się wielką popularnością. Obok pracy duszpasterskiej prowadził działalność polityczną. Od 1906 roku był członkiem Ligi Narodowej, a później był czołowym działaczem Narodowej Demokracji na Górnym Śląsku. Z jej listy został wybrany 3 lutego 1912 roku na posła z okręgu pszczyńsko-rybnickiego. W Reichstagu był członkiem Koła Polskiego i ostro protestował przeciwko polityce germanizacji. Bronił praw ludu śląskiego do posługiwania się polskim językiem. Do tego też namawiał Ślązaków podczas licznych służbowych wyjazdów po swym okręgu wyborczym. Przez ks. Emila Szramka nazywany był pierwszym polityczny heroldem zmartwychwstałej Polski. Na wiecach organizowanych po rewolucji listopadowej w Niemczech ks. Pośpiech mówił: „Przestrzegają nas, że popełniamy głupstwa, dążąc do Polski, która będzie niezaradną jak nowo narodzone dziecko; a ja wam powiadam: jeżeli mam do wyboru starą Germanię a młodą Polonię, to wolę, sto razy wolę, niezaradne tymczasem ale hoże polskie dziecię, bo jest z naszego pokrewieństwa i ma przed sobą wielką przyszłość”.

Poza działalnością polityczną aktywnie działał w Związku Towarzystw Górnośląskiej Młodzieży Ludowej. Był wiceprezesem Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, współtworzył Towarzystwo Polskie Ognisko w Wodzisławiu. W latach 1913 – 1920 był właścicielem i głównym redaktorem wychodzącej w Katowicach „Gazety Ludowej”. Wydawał też „Niwę Śląską”.

Po wybuchu I wojny światowej został aresztowany, ale szybko go zwolniono. Był członkiem Naczelnej Rady Ludowej. Stanął na czele Komitetu Pomocy Górnoślązakom. Po odzyskaniu niepodległości przez dwa lata zasiadał w Sejmie RP. Zrezygnował z mandatu, bo nie mógł pogodzić się z brakiem reakcji na składane przez niego wnioski w sprawie ekscesów niemieckich bojówek, które terroryzowały śląską ludność.

W 1920 roku ciężko zachorował i wycofał się z życia publicznego. Sprzedał „Gazetę Ludową” Adamowi Napieralskiemu, a następnie osiadł w klasztorze Sióstr Miłosierdzia w Pszczynie. Zmarł w nim 26 marca 1922 r. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Jego imieniem zostało nazwane kilka śląskich ulic m.in. w Katowicach (dzielnica Załęże), Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Pszczynie.

Artur Marcisz