Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Harmonogram zajęć i wydarzeń w Muzeum Miejskim w Żorach (luty 2025)

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć i wydarzeń, które odbywają się w Muzeum Miejskim w Żorach w lutym 2025 roku. Można wziąć udział m.in w otwarciu wystawy pn. „Mōj Ōpa tyż boł deportuwany", spotkaniu promocyjnym książki z Anną Flagą czy zapisać na zajęcia grupowe podczas ferii zimowych.

Harmonogram zajęć i wydarzeń w Muzeum Miejskim w Żorach (luty 2025)
Fragment plakatu promującego prelekcję Barbary Pomykoł

Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Losy Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku

10 lutego (poniedziałek) , godz. 17.00

Otwarcie wystawy: sala konferencyjna Muzeum

Celem wystawy jest upamiętnienie i spopularyzowanie wiedzy o jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, nazywanym w regionalnej kulturze pamięci Tragedią Górnośląską. Niestety temat ten nadal jest mało znany, nie tylko w ogólnopolskiej debacie publicznej, ale także w regionalnej historii XX wieku. Od blisko dziesięciu lat Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku dokumentuje tę historię. Skala represji była tak duża, że do dzisiaj od świadków historii usłyszeć można zdanie, które jest już swego rodzaju symbolem tej tragedii: Mój Ōpa tyż boł departuwany [opa to śląsku dziadek]. Autorzy wystawy chcą utrwalić doświadczenie historyczne pokolenia naszych dziadków.

Wystŏwka zrychtuwana jes skiż tego coby pamiyntać, ale tyż pokazać rozmajtym ludziom konsek fes ciynżki historyji Gōrnego Ślōnska, ftora mianujom we lokalny pamiyńci historyczny Tragediōm Górnoślonskōm. Fes szkoda, że tyn tymat jes durch małowiela znany, niy ino we ôgólnopolski godce publiczny, ale tyż we regionalny historyji XX stulecio.

Ôd, już bydzie, dziesiyńciu lŏt Cyntrum Dokumyntacji Departacyjōw Gōrnoślōnzŏkōw do ZSRR we 1945 roku dokumentuje i pokazuje ta historyjõ. Represje boły tak fes srogie, że do dzisiej ôd świadkōw historyj do sie usłyszeć pedzynie, co je już richtig mianym ty tragedyji: Mój Ōpa tyż boł deportuwany. Ci, ftorzi zrychtuwali ta wystawka, chcōm ugrontuwać pamiyńć historyczno pokolynio naszych starzikōw, coby tyż boła naszom.

Autorzy wystawy: Justyna Konik, dr Małgorzata Laburda-Lis, Judyta Dlszowska, Tłumaczenie: dr Gabriel Tabor, Weronika Tyslik.

Teksty: dr Dariusz Węgrzyn.

Projekt graficzny i wykonanie: 2 Automation Sp. z o.o.

Podziękowania dla Haliny Biedy – Senator RP, dr Elżbiety Borkowskiej, Rolanda Skubały – Centrum Historyczno-Militarne Pisco-Bellum, dr. Gabrielo Tabaro – Burmistrza Miasta Radzionków, Archiwum Państwowego w Katowicach, Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Ośrodka KARTA, Skansenu Kolejowego w Pyskowicach.

Wystawę oglądać mozna od 10 lutego do 3 marca 2025.

Wstęp wolny.

Strój kobiety z XIII wieku

13 lutego (czwartek), godz. 17.30

Czepeczki, sukienki, fartuszki i dodatki, bez których żadna dziewka czyli panienka, białogłowa czy niewiasta obejść się nie mogła. Taka np. kieszonka czy kieszeń to wynalazek znacznie późniejszy, więc co z telefonem i chusteczkami higienicznymi? A te zaloty i randki… I randki czy raczej swaty? O tym wszystkim opowie i wszystkie wątpliwości rozwieje Barbara Pomykoł.

Wstęp wolny.

Anna Flaga: Malarstwo i grafika. Paintings and graphics

16 lutego (niedziela), godz. 16.00

Z okazji 25-lecia działalności artystycznej dr Anny Flagi powstał wyjątkowy album ilustrujący jej twórczość i stanowiący doskonałe uzupełnienie wystawy Świadomość, prezentowanej w naszym Muzeum w 2024 r. Na 320 stronach publikacji znajdziecie Państwo ponad 350 prac, w tym obrazy olejne, akwarele, grafiki, rysunki, formy rzeźbiarskie i przestrzenne. Wzbogacają ją teksty wprowadzające i opisy procesów twórczych towarzyszących powstawaniu dzieł. Album przygotowany został w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Będzie szansa na autograf z dedykacją.

Wstęp wolny.

Narodziny miasta Żory w średniowiecznym dokumencie

23 lutego (niedziela), godz. 12.00–16.00

W ramach miejskich obchodów rocznicy nadania Żorom praw miejskich

Opowieść o Harrym Potterze pełnymi garściami czerpie z średniowiecza. W książce i jej ekranizacji pełno jest atrybutów z czasów rycerzy w lśniących zbrojach i królewien zamkniętych w wysokich wieżach. Tak więc od samego południa do 16.00 będzie się można z takowym rycerzem sfotografować, znajdziecie go bez trudu – w błyszczącym punkcie na Rynku. A o 15.00 otworzymy dla Państwa warsztat średniowiecznego skryby – zgodził się na naszą prośbę zdradzić kulisy pracy kancelisty, dowiemy się, jak przebiegało przygotowywanie materiałów piśmienniczych i jakie były kolejne etapy powstawania dokumentów.

Wstęp wolny.

Ferie w muzeum 17–28 lutego 2025

Propozycja zajęć dla grup zorganizowanych

Ferie zimowe pod palmą kokosową czy w cieniu eukaliptusa? W Muzeum Miejskim w Żorach odległe podróże są na wyciągnięcie ręki. Tym razem proponujemy dwa kierunki:

Ghana – kolory i kultura: zajęcia na wystawie czasowej poświęconej Ghanie: Uczestnicy poznają kulturę, życie codzienne i zwyczaje mieszkańców Ghany, a także ciekawostki związane z eksponatami na wystawie. Dowiedzą się, czym jest maniok i jak się go wykorzystuje. Poznają nowe znaczenie kolorów na podstawie obrazów artysty z Ghany i ciekawe formy malarskie, które będą inspiracją do wykonania własnej pracy plastycznej.

Australia na lądzie i pod wodą: Nowa kolekcja australijska to świetna ilustracja podróży na najmniejszy kontynent świata. W tym zakątku Ziemi żyją niespotykane nigdzie indziej zwierzęta: kangury, kazuary, koale, dziobaki, kolczatki i wiele innych. Domem niezwykłych stworzeń jest także Wielka Rafa Koralowa. Na lądzie czy pod wodą nie będziemy się nudzić, a australijska przyroda będzie naszą inspiracją do stworzenia plastycznych pamiątek z wyprawy.

Bilet: 15 zł. Czas trwania ok. 1,5 godz.

Prosimy o wcześniejsze rezerwacje:

tel.: 32 43 43 714 wew. 201, e-mail: informacja@muzeum.zory.pl

źródło: UM Żory

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].