Chińska fotowoltaika i niemieckie wiatraki? Nie tak ma wyglądać transformacja energetyczna
W Rybniku powstanie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych. Inaugurację projektu ogłoszono 3 marca na terenie Filii Politechniki Śląskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prof. Marek Gzik - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego oraz prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk - rektor Politechniki Śląskiej.

Nie tylko instalować OZE, ale też projektować i produkować
- Transformacji energetycznej nie możemy opierać na chińskiej fotowoltaice czy niemieckich wiatrakach - powiedział Wojciech Saługa podczas wizyty w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. Zorganizowano tu konferencję prasową dotyczącą Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku. W. Saługa dodał, że transformacja powinna polegać właśnie na tym, żeby nie tylko instalować technologie związane z energetyką odnawialną, ale również je produkować i instalować, a realizacja projektu w Rybniku to krok w tym kierunku.
Polska nie jest już krajem taniej siły roboczej
Profesor Marek Gzik stwierdził z kolei, że Polska nie jest już krajem taniej siły roboczej, a to wymusza konieczność modernizacji naszej gospodarki, która musi być coraz bardziej innowacyjna. Odbędzie się to m.in. dzięki takim projektom jak ten, który będzie realizowany przez Politechnikę Śląską. Wiceminister nauki komplementował uczelnię, zaliczając ją do grona najlepszych uczelni badawczych w kraju.
Głos zabrał również rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż Marek Pawełczyk. Wspomniał o barierach, które stoją na drodze do transformacji energetycznej, a także o stałym poszerzaniu oferty uczelni w Rybniku.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera powiedział, że bez obecności Politechniki Śląskiej w Rybniku, nie byłoby wzrostu gospodarczego miasta w kilku ostatnich dekadach, a teraz następuje nowy etap tego rozwoju.
WIDEO NOWINY: MARSZAŁEK WOJCIECH SAŁUGA
Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych
W ramach Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych powstaną cztery komponenty:
- Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych,
- Laboratorium Technologii Wodorowych,
- Laboratorium Eko-Dom Energia,
- Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych.
Przedsięwzięcie będzie realizowane ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wartość projektu to 27 mln zł.
WIDEO NOWINY: PREZYDENT RYBNIKA PIOTR KUCZERA
WIDEO NOWINY: WICEMINISTER NAUKI MAREK GZIK
WIDEO NA ŻYWO: PRELEKCJA PROFESORA JANUSZA KOTOWICZA
WIDEO NOWINY: ZYGMUNT ŁUKASZCZYK DYREKTOR FILII POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
WIDEO NOWINY: MAREK PAWEŁCZYK REKTOR POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego
Ludzie

Prezydent Rybnika

Marszałek Województwa Śląskiego