Pies ugryzł kobietę. Żorska policja przypomina o obowiązkach właścicieli
W poniedziałek (17.03.) policjanci otrzymali wezwanie od kobiety, którą na osiedlu Powstańców Śląskich ugryzł pies. Okazało się, że przez ostatnie lata nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie.

Mężczyzna odszedł z miejsca zdarzenia
W poniedziałkowy poranek tuż po 8:30 żorzanka zgłosiła, że na osiedlu Powstańców Śląskich została ugryziona w łydkę. Pies z niewyjaśnionych powodów wyrwał się z obroży i zaatakował kobietę, która również wyprowadzała czworonoga. Mężczyzna, który prowadził zwierzę, nie pozostał na miejscu z poszkodowaną.
- Zwyczaje i spacery stanowiły jednak systematykę w codzienności właściciela i jego pupila. We wtorek (18.03.) o tej samej godzinie poszkodowana zauważyła mężczyznę i zawiadomiła policję. Jak się okazało mężczyzna wyprowadzał psa, który należał do jego syna - przekazuje oficer prasowy żorskiej komendy, asp. Marcin Leśniak.
Sprawa skończy się w sądzie
Mundurowi w rozmowie z 40-letnim właścicielem ustalili, że pies od dwóch lat nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie. Policjanci za popełnione wykroczenia skierowali wnioski do sądu, zarówno względem ojca, jak i syna.
Pierwszy odpowie za niezachowywanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podczas spaceru, a drugi za niespełnianie wymagań weterynaryjnych związanych z obowiązkowym szczepieniem psa.
Policja przypomina o zasadach
Policja przypomina, że nawet bardzo spokojny na co dzień pies w niektórych sytuacjach może zachować się w sposób dla siebie nietypowy i nieprzewidywalny dla swojego właściciela. Szczególnie w sytuacji, która będzie dla niego nowa, bądź wiążąca się z zagrożeniem.
Korzystając z okazji pamiętajmy, że w myśl ustawy o ochronie zwierząt, przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień m.in.:
- bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
- utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
- porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.
Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@zory.ka.policja.gov.pl.
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.
Pies zawsze złego wyczuje