Wicemarszałek Boski o ochronie środowiska na Śląsku: podążamy długą drogą, ale szybko [3 PYTANIA DO]
Silna reprezentacja urzędu marszałkowskiego wzięła udział w drugiej konferencji WFOŚiGW z cyklu „Kierunek - Zielona transformacja”. Do Bielska-Białej wybrali się wicemarszałek Grzegorz Boski, członkini zarządu Joanna Bojczuk oraz przewodniczący Sejmiku - Jacek Jarco.
![Wicemarszałek Boski o ochronie środowiska na Śląsku: podążamy długą drogą, ale szybko [3 PYTANIA DO]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/04/10/239389_1744274642_42083600.webp)
W jaki sposób władze samorządowe traktują wyzwania dotyczące ochrony środowiska w regionie, na Śląsku? Pytam o to na konferencji, która odbywa się na Podbeskidziu, przy pięknych krajobrazach, ale niestety ten rejon nie jest wolny od smogu.
G. Boski: - Żyjemy w czasie dokonującej się transformacji energetycznej więc wszystkie kwestie związane z ochroną środowiska i zmianami klimatu są dla nas bardzo ważne. Szczególnie dużo uwagi poświęcamy tym zagadnieniom. Za tym idą ogromne środki, zarówno te pochodzące z Unii Europejskiej jak i te stricte z budżetu samorządu Województwa Śląskiego. Jesteśmy przekonani jako zarząd Województwa Śląskiego, że to jest droga właściwa. W dodatku trzeba nią bardzo szybko podążać, tak abyśmy nie zostali w tyle.
Być może to będzie najbardziej zielona kadencja jeżeli chodzi o samorząd wojewódzki i widać po silnej reprezentacji urzędu marszałkowskiego na konferencji „Kierunek - Zielona transformacja”, że traktują to państwo priorytetowo.
- Bo to jest dla nas bardzo istotna działalność. Tak, nasza mocno zaznaczona obecność na konferencji organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska tego dowodzi. Stanowimy połączone siły wszystkich służb samorządowych z funduszem, a także organizacji które działają na rzecz środowiska. One świetnie kumulują ten temat kierują nas na rozwiązywanie problemów związanych z ochroną środowiska. Pamiętajmy, że robimy wszystko, żeby nowym pokoleniom, które teraz wchodzą w wiek dorosłości ale i tym młodszym, zostawić tutaj dobre, czyste środowisko do godnego życia na Śląsku.
Pan ma niełatwą rolę w zarządzie Województwa Śląskiego bo odpowiada między innymi za kwestie transportowe. Z jednej strony promuje pan transport publiczny, jak na przykład Koleje Śląskie, ale z drugiej strony jest wielkie oczekiwanie co do drogownictwa, co do rozwoju sieci dróg pod transport kołowy. Jak to pogodzić?
- To jest bardzo proste połączenie. W Kolejach Śląskich bardzo mocno inwestujemy w nowy tabor. Żeby było go jak najwięcej. Do tego zagęszczamy siatki połączeń, otwieramy nowe połączenia i kierujemy do mieszkańców przekaz, żeby przesiadali się z samochodów na transport publiczny. On jest ekologiczny, sprawny, szybki i przyjemny. Natomiast my remontujemy stare i budujemy bardzo dużo nowych dróg. Staramy się to tak usprawnić, aby ten ślad węglowy pozostający po spalinach samochodów był jak najmniejszy, aby ten czas przejazdu był krótki, aby ta emisja spalin była bardzo mała.
Żeby Śląsk stał się liderem ekologicznym to potrzeba cudu? To pytanie ma podtekst, bo pan pochodzi spod Jasnej Góry.
- Można powiedzieć że tutaj główną rolę odgrywają środki finansowe. Zarówno te z budżetu Województwa Śląskiego, jak i pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej. Inwestycje w nowe technologie związane z ochroną środowiska dają prawo do tego żebyśmy poszli bardzo mocno do przodu w tym temacie. To właśnie nam przyświeca i temu poświęcamy bardzo dużo uwagi.
Rozmawiał Mariusz Weidner

Joanna Bojczuk powiedziała na otwarciu konferencji, że Województwo Śląskie jest liderem zmian jeśli chodzi o walkę ze smogiem. - Obraliśmy dobry kierunek. Odkąd obowiązuje uchwała antysmogowa, wymieniliśmy już 300 tys. pozaklasowych źródeł ogrzewania. To jest długa droga, ale możliwa do osiągnięcia - stwierdziła.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego - Jacek Jarco zaznaczył, że zna odpowiedź na pytanie z konferencji: czy mamy szansę na Czyste Powietrze? - My musimy mieć tą szansę - podkreślił. Jarco jest mieszkańcem Żywiecczyzny. - To jest kotlina i zimą, w bezwietrzny dzień dało się zawsze wyczuć, że coś tu jest nie tak. Nastąpiła wyraźna poprawa i to za pobliską granicą wciąż jeszcze coś takiego czuć, a u nas już znacznie mniej - cieszył się J. Jarco.
Panele fotowoltaiczne? Z serwisem fotowoltaika-porownywarka.pl bez problemu porównasz oferty najlepszych instalatorów z Twojej okolicy. Sprawdź!
Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego