Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kiedy można wyłamać rogatki na przejeździe kolejowym?

Przejazdy kolejowe są miejscami szczególnego ryzyka, a ich prawidłowe użytkowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednak zdarzają się sytuacje wyjątkowe, w których kierowcy mogą być zmuszeni do podjęcia niecodziennych działań, takich jak wyłamanie rogatek.

Kiedy można wyłamać rogatki na przejeździe kolejowym?policja
Zapoznaj się z zasadami, które mają duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa.

Wyłamanie rogatek – kiedy jest dozwolone?

Wyłamanie rogatek jest dozwolone wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, kiedy nie ma innej możliwości opuszczenia przejazdu. Przykładem takiej sytuacji jest awaria pojazdu, który utknął pomiędzy zamkniętymi zaporami, a zbliżający się pociąg stwarza bezpośrednie zagrożenie. W takiej chwili kluczowe jest zachowanie spokoju i podjęcie szybkich decyzji.

Jak postępować w sytuacji awaryjnej?

1. Ocena sytuacji: Jeżeli znajdziesz się na przejeździe kolejowym i rogatki zostały zamknięte, sprawdź, czy masz możliwość opuszczenia przejazdu przez wyjazd na pobocze lub cofnięcie pojazdu.

2. Podjęcie decyzji: Jeśli nie ma możliwości opuszczenia przejazdu w inny sposób, a widzisz zbliżający się pociąg, należy wyłamać rogatki, używając pojazdu. Rogatki są projektowane tak, aby łatwo się łamały przy uderzeniu.

3. Zawiadomienie odpowiednich służb: Po opuszczeniu przejazdu konieczne jest zgłoszenie zdarzenia na numer alarmowy 112 lub poinformowanie kolei poprzez numer alarmowy widoczny na żółtej naklejce umieszczonej na skrzynce rogatek lub samej zaporze.

Żółta naklejka – klucz do bezpieczeństwa

Każdy przejazd kolejowy jest oznakowany tzw. żółtą naklejką PLK, na której znajdują się kluczowe informacje, takie jak numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe. W sytuacji zagrożenia wystarczy podać ten numer dyspozytorowi, aby natychmiast zatrzymać ruch pociągów w danym miejscu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Policja przypomina, że każdy przypadek wjazdu na przejazd kolejowy przy zamkniętych rogatkach lub włączonym czerwonym sygnale świetlnym jest skrajnym naruszeniem przepisów ruchu drogowego i może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Należy zachować najwyższą ostrożność i przestrzegać zasad na przejazdach kolejowych.

źr. Policja

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~akumulacjasił2 (89.64. * .11) 09.03.2025 22:07

Rogatki są tak skonstruowane że bardzo łatwo dają się "wyłamać". Tak to jest pomyślane, więc w sytuacji podbramkowej spokojnie jechać i sie nie bać. Jeżeli silnik nie odpala to wrzucić pierwszy bieg, puścić sprzęgło i kręcić rozrusznikien tak długo aż auto wyjedzie bezpiecznie z przejazdu, ciągnięte rozrusznikiem. Jeżeli nie da się zjechać na rozruszniku to wyłamać rogatkę fizycznie, siłą rąk. Zapłacicie za tzw akt wandalizmu ale możliwe że ocalicie auto.

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .46) 08.03.2025 23:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zanim zadzwonisz do operatora i przekażesz mu o co chodzi minie kilkadziesiąt sekund, operator musi z kolei powiadomić odpowiedniego dyżurnego ruchu, ten z kolei musi to przekazać maszyniście - to trwa... a w tym czasie pociąg już dawno skasował auto... Jeśli przejazd jest z rogatkami - i nie można zjechać z przejazdu (np wskutek awarii pojazdu) nie dopuścić do zamknięcia - system jest tak skonstruowany że jeśli coś się stanie z rogatkami (niepełne zamknięcie lub wyłamanie) - spowoduje wyświetlenie odpowiedniego sygnału (Osp1) na TOP (tarczy ostrzegawczej przejazdowej) i nakaże zmniejszenie prędkości (hamowanie pociągu). Ważne aby zrobić to natychmiast! Lepiej zapłacić kilkaset złotych z ubezpieczenia za uszkodzenie rogatki niż kupować nowe auto lub co gorsza stracić życie.

~TAJEMNICZY_ (83.22. * .26) 08.03.2025 22:08

wtf jak wyłamiesz rogatki i ustawisz je o 90 stopni na torach to w tedy pociąg nie będzie miał pierwszeństwa i musi się zatrzymać.

~wtf (46.223. * .167) 08.03.2025 13:02

Wie ktoś może, co daje wyłamanie rogatek w sytuacji, gdy pojazd utknął pomiędzy zamkniętymi zaporami???
Stawiam sześciopak za najlepszą odpowiedź.