Tydzień Bibliotek 2025. Co będzie działo się w Żorach? [PROGRAM]
8 maja startuje XXII Tydzień Bibliotek. W tym roku będzie on przebiegał pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”, a w żorskiej bibliotece od 8 do 15 maja będzie można wziąć udział m.in. w spotkaniach autorskich, warsztatach, czy wymianie roślin.
![Tydzień Bibliotek 2025. Co będzie działo się w Żorach? [PROGRAM]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/05/05/239976_1746431877_14242600.webp)
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, biblioteki i ich rolę w społeczeństwie. Odbywa się co roku w maju, a jej celem jest zachęcenie do korzystania z bibliotek oraz ukazanie ich jako nowoczesnych, otwartych miejsc kultury i edukacji. Takim miejscem bez wątpienia jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach. Co przygotowała na ten wyjątkowy tydzień?
8.05. 10:30 „Piórem i Elfem” Marcin Pałasz - spotkanie z pisarzem dla dzieci (klasy III) / zapisy
Piszę w małym drewnianym domku w jednej z podwrocławskich wsi. Obok mnie zawsze jest Ktoś, kto dba, abym nie siedział przed ekranem zbyt długo. To dwa moje ukochane psy – Elf, który stał się bohaterem bestsellerowej serii „Elfomania”, oraz – od dwóch lat – Emma, która również dołączy do serii jako bohaterka jednej z nadchodzących książek.
W wolnych chwilach biorę psy na długie spacery, czytam dobre książki, śledzę wiadomości ze świata astronomii, astronautyki, nowych technologii – interesuje mnie naprawdę wiele dziedzin. I cieszę się życiem jako niepoprawny optymista. „Sposób na Elfa” otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Motto twórczości autora to „słowa niosą uśmiech”.
9.05 17:00-21:00 „Zmalujmy razem coś pięknego” - warsztaty malowania toreb z Magdaleną Śliwińską (13+) Strefa Młodych / ZAPISY
Zamienimy tradycyjne podobrazie na bawełniany materiał i przygotujemy torby na książki. Jeśli nie masz doświadczenia z malarstwem, to nic się nie martw. Rozpoczniemy od omówienia podstaw malarskich, a następnie dopasujemy wzór do umiejętności uczestnika. Każdy da radę, są dostępne nawet szablony! W ramach warsztatu uczestnicy dostają jedną torbę bawełnianą. Wszystkie niezbędne materiały do pracy będą dostępne na miejscu. Nie trzeba z sobą nic przynosić. Warsztaty poprowadzi Magdalena Śliwińska: z wyróżnieniem ukończyła grafikę warsztatową na ASP w Katowicach. Aktualnie wykładowca na WSTI w Katowicach, na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem i ilustracją
10.05 ŻUK Żory Ukulele Festiwal Sala konferencyjna / ZAPISY na warsztaty
Wydarzenie rozpocznie się warsztatami dla początkujących ukulelistów prowadzonymi przez Sabinę Chyłę oraz warsztatami fingerstyle z Piotrem Mitką. W programie przewidziano koncerty grup takich jak UkuFans, Ukuleliści OPP Mikołów oraz Guitar&Song Orchestra. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie koncert Piotra Mitki, twórcy Domowej Akademii Muzyki. Wieczór zakończy otwarty mikrofon, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił przy ukulele.
12.05 09:00-16:00 i 13.05 08:00-21:00 Wymiana Roślin (Wypożyczalnia poziom 1)
Wymień się roślinami ogrodowymi i balkonowymi: ziołami, sadzonkami i szczepkami. Przynieś swoje rośliny, które chcesz wymienić i w zamian wybierz sobie tyle samo roślin przyniesionych przez innych.
13.05 18:00-21:00 „Mozaika klimatyczna” - warsztaty ekologiczne z Martą Zwolińską-Budniok (17+) / ZAPISY
Mozaika Klimatyczna to interaktywne warsztaty dotyczące współczesnej zmiany klimatu, które przedstawiają esencję naukowej wiedzy w zaledwie 3 godziny. To narzędzie edukacyjne przetestowane przez ponad 2 miliony osób na świecie, opracowane przez francuskiego inżyniera Cedrica Ringenbacha i prowadzone na licencji Stowarzyszenia Le Fresque du Climat (The Climate Fresk). Warsztaty opierają się na raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i są regularnie aktualizowane. Ich celem jest pokazanie przyczyn, mechanizmów, skutków i wzajemnych powiązań zmiany klimatu w sposób przystępny dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy.
14.05 Dzień dobry z humorem i z prasą - przyjdź, przeczytaj i uśmiechnij się. Wypożyczalnia poziom 0 i Letnia Czytelnia
- 14.05 09:00-20:00 Tworzenie figurek papercraft Strefa Młodych
- 14.05 09:00-15:00 Kalambury filmowe Strefa Multimediów
- 14.05 12:00-20:00 „Jak zostać bibliotecznym szpiegiem” - zabawy detektywistyczne dla dzieci w Strefie Dzieci
- 14.05 13:00-15:00 Seans filmowy Strefa Młodych
- 14.05 16:00-18:00 Szach i Mat - nie cykaj się, zagraj w szachy. Wypożyczalnia poziom 0
- 14.05 17:00-19:00 Wyścig robotów Strefa Multimediów
- 14.05 18:30 „Czytelnicze rytmy” - impreza dla miłośników książek i muzyki (16+) Letnia Czytelnia / ZAPISY
Przynieś ze sobą (lub wypożycz w bibliotece) książkę oraz koc i zanurz się w lekturze. Zapewniamy przyjemną przestrzeń z miękkimi pufami i różnorodną muzyką. To impreza, na której czytamy, słuchamy muzyki, rozmawiamy albo oddajemy się własnym refleksjom. Zasady: uczestnicy przynoszą ze sobą wybraną książkę. Przez godzinę czytają, w tle gra muzyka. Po tym czasie muzykę włączamy głośniej i jest to czas, w którym można ze sobą rozmawiać o książkach lub po prostu posłuchać muzyki itp.
15.05 18:00 Spotkanie z Agatą Gładysz
Agata Gładysz to pisarka książek young adult i tiktokerka. Jej profil na TikToku obserwuje ponad 430 tys. osób. Gładysz opowiada o przeczytanych książkach, recenzuje je i tworzy książkowe treści dla swoich fanów i fanek na BookToku.Tiktokerka, która nagrywa książkowe treści dla setek tysięcy fanek na booktoku. Zapalona czytelniczka i romantyczna dusza, z pasją zaraża swoją twórczą energią polskie książkary. Autorka takich tytułów jak "BookTok Journal", "Cozy BookTok Journal", "Tam, gdzie kwitną niezapominajki", "Aurora", "Eli & Matt".
Udział BEZPŁATNY we wszystkich wydarzeniach - zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.
Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej biblioteki.
źródło: UM Żory, oprac. ż